Projekt domu energooszczędnego a pasywnego

Niezależnie od tego, czy chodzi stricte o projekty domów energooszczędnych czy też o projekty domów pasywnych, wybór jest ogromny. Każde z tych rozwiązań ma zarówno zalety, jak i wady. Cieszą się one coraz większą popularnością, gdyż są tanie w użytkowaniu i przyjazne dla środowiska. Oczywiście domy pasywne mają projekty inne od tych energooszczędnych budynków, jednakże w obu przypadkach dąży się do zmniejszenia opłat związanych z ogrzewaniem, co przekłada się na niemałe oszczędności. Czym zatem różnią się te dwa rodzaje domów?

Projekt domu energooszczędnego a pasywnego

Czy domy pasywne i energooszczędne są tym samym? Z pewnością nie. Oczywiście dom pasywny powstał z myślą o pobieraniu energii z otoczenia, jednakże w ich przypadku można liczyć na jeszcze większe oszczędności. Jak to się ma w praktyce?

• Dom energooszczędny zużywa rocznie od 15 do 70 kWh/mkw.
• Domy pasywne wymagają zaledwie 15 kWh/mkw na rok.

Oczywiście to nie jedyne różnice. Tak naprawdę to zarówno domy energooszczędne, jak i pasywne mogą być budowane w oparciu o różne technologie, jednakże konieczne jest sięgnięcie po odpowiednie materiały, które zapewnią właściwą termoizolacyjność. Wpływa to bowiem zarówno na temperaturę w pomieszczeniach, jak również na poziom wilgoci i ryzyko powstania grzybów/pleśni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Projekty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.